Kuchnia

Zaprojektuj kuchnię marzeń

Ceny mieszkań w Polsce rosną z miesiąca na miesiąc. Nic więc dziwnego, że większość mieszkań nabywanych w stanie deweloperskim jest niewielkich rozmiarów. Również pomieszczenia takie jak kuchnie, które są przecież centrum każdego mieszkania muszą przyjmować niewielkie gabaryty. Nie jest to żaden problem, małe wnętrze też można zaaranżować z wyczuciem i gustem potrzeba tylko nieco inspiracji i dobrego projektu. W tym artykule przedstawionych zostanie kilka pomysłów na projekty małych kuchni.

Projekty małych kuchni – podstawy

Pierwszą rzeczą jaką należy zaprojektować w małej kuchni będzie odpowiedni dobór mebli. W małym pomieszczeniu nie możemy pozwolić sobie na luźno stojące szafki czy elementy głębokich i szerokich zestawów kuchennych. Meble i sprzęty w małej kuchni muszą być w zabudowie – tylko wtedy całość wyglądać będzie przyzwoicie a pomieszczenie nie będzie wydawać się zbyt małe.

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon dobrym pomysłem jest wkomponowanie wyspy kuchennej (jeśli oczywiście jest na nią miejsce), która pozwala wyraźnie rozdzielić przestrzeń na część służącą przygotowaniu posiłku i na część gdzie ten posiłek się spożywa. To dobra opcja w małej kuchni gdyż pozwala na lepszą organizację pracy, zapewnia klarowność przestrzeni i ułatwia w niej orientację. W przypadku zaś kuchni małych a zamkniętych – będących osobnym pomieszczeniem w takowych najlepiej sprawdzi się zabudowa meblami w kształcie litery U co pozwoli doskonale wykorzystać każdy kąt a w dodatku zmniejszy koszty glazury ściennej gdyż meble zajmą sporą część ścian a pod meblami w zabudowie glazury nie kładziemy.

Czy kolor i oświetlenie są ważne?

Odpowiadając na tytułowe pytanie wyraźnie musimy powiedzieć tak. Kolor jest kluczowy przy optycznym odbiorze wizualnym pomieszczenia, można wręcz powiedzieć, że zaraz po doborze kształtu mebli ich kolor (a także kolor wolnych ścian i glazury podłogowej) stanowi jedną z najważniejszych rzeczy w małej kuchni. Jasne barwy w postaci klasycznej lub lekko cieniowanej bieli pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia co przecież jest pożądane w małych pod względem wielkości kuchniach.

Co do oświetlenia również wiele znaczy ono przy codziennym korzystaniu z kuchni. Źle doświetlona kuchnia z małym oknem i nie rekompensowana lampami będzie bardzo utrudniać życie i powodować złe samopoczucie domowników. Warto więc zadbać o odpowiednie doświetlenie i jeśli zauważymy, iż światła słonecznego jest zbyt mało należy zadbać o odpowiednie doświetlenie sztuczne.

You may also like

Zobacz również

Wyposażenie wnętrza
Utrzymanie i konserwacja kutrów gastronomicznych: najlepsze praktyki Kuter gastronomiczny jest niezbędnym narzędziem w profesjonalnej kuchni, które wymaga regularnej konserwacji i odpowiedniego utrzymania, aby zapewnić...
Czytaj więcej
Kuchnia
Bemary: efektywność energetyczna i zrównoważone użytkowanie Czy zastanawiałeś się, jak efektywnie i ekologicznie korzystać z bemarów? Oto kluczowe wskazówki, które pomogą Ci w osiągnięciu...
Czytaj więcej