Kuchnia

Mała kuchnia w bloku – jak ją sprytnie urządzić?

Kuchnia nazywana jest sercem domu. To właśnie tam bardzo często toczy się życie w całej rodziny. Niestety mała kuchnia w bloku jest bardzo trudna do wygodnego urządzenia i zagospodarowania. Na szczęście nie brakuje pomysłów i dobrych rad, dzięki którym można zaaranżować się tak, że będzie funkcjonalna i wygodna.

Mała kuchnia w bloku

W niektórych mieszkaniach kuchnia jest zamknięta i tak naprawdę ma tylko kilka metrów kwadratowych powierzchni. Jeżeli tylko można ją otworzyć na inne pomieszczenie, warto to zrobić. To już poważny remont, bo do usunięcia może być któraś ze ścian, ale gra jest warta świeczki. Jeżeli ze względów technicznych nie można jednak zdecydować się na takie rozwiązanie, ważne jest to, aby bardzo dobrze zaplanować układ mebli. By wygodnie funkcjonować w kuchni na przykład podczas gotowania, trzeba naprawdę bardzo dobrze przemyśleć to, jak będzie urządzony tak zwane trójkąt roboczy. To miejsce, w którym musi znaleźć się kuchenka do gotowania, a także zlewozmywak. Planowanie kuchni w bloku trzeba zatem rozpocząć właśnie od umiejscowienia tej strategicznej strefy. Gdy się to już zrobi, rozlokowanie kolejnych bardzo ważnych elementów, będzie po prostu łatwiejsze.

Z czego zrezygnować w małej kuchni w bloku?

Ważne jest to, aby kuchnia nie była zapchana do granic możliwości i zagracona. Dlatego też czasami trzeba zrezygnować na przykład ze stołu w kuchni. Można zdecydować się też na stół składany, który przytwierdza się do ściany. Blat składa się wtedy, gdy nie jest już potrzebny. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na przykład w malutkich kawalerkach, w których mieszka jedna osoba. Aby wygodnie funkcjonować w małej kuchni, raczej nie da się zrezygnować ze sprzętu AGD. Można natomiast zrobić wszystko w jednym pionie, decydując się na przykład na zabudowaną lodówkę. To dobre rozwiązanie wizualne, ponieważ tak duży sprzęt AGD zwykle przytłacza malutką kuchnię.

Sprytne rozwiązania na przechowywanie

W małych kuchniach bardzo często brakuje miejsc do przechowywania różnych rzeczy i akcesoriów. Dlatego też warto zaplanować między innymi bardzo wysokie szafki, które sięgają praktycznie aż do samego sufitu. Coraz więcej sieci handlowych oferujących mebli ma zabudowę kuchenną w takich wymiarach. Można też zdecydować się na coś robionego u stolarza na indywidualne zamówienie. Wtedy kuchnia będzie bardzo dobrze zagospodarowana, a każdy centymetr kwadratowy powierzchni zostanie wykorzystany. Kuchnia robiona na zamówienie to większy koszt, jednak w małych mieszkaniach bywa to najlepszym rozwiązaniem.

You may also like

Zobacz również

Wyposażenie wnętrza
Utrzymanie i konserwacja kutrów gastronomicznych: najlepsze praktyki Kuter gastronomiczny jest niezbędnym narzędziem w profesjonalnej kuchni, które wymaga regularnej konserwacji i odpowiedniego utrzymania, aby zapewnić...
Czytaj więcej
Kuchnia
Bemary: efektywność energetyczna i zrównoważone użytkowanie Czy zastanawiałeś się, jak efektywnie i ekologicznie korzystać z bemarów? Oto kluczowe wskazówki, które pomogą Ci w osiągnięciu...
Czytaj więcej