Materiały budowlane

Czy cena miedzi w skupie jest opłacalna

Miedź – piękny, błyszczący złotem z odcieniem czerwieni metal przed tysiącleciami stosowano do wyrobu narzędzi i ozdób. Dzisiaj miedź nadal wykorzystywana jest jako surowiec strategiczny w wielu dziedzinach gospodarki, co sprawia, że jest chętnie skupowana w postaci złomu a cena miedzi na skupie wciąż rośnie.

Gospodarcze znaczenie miedzi

Ze względu na swoje właściwości miedź znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Najwięcej miedzi zużywa przemysł energetyczny oraz ciepłownictwo – to dzięki temu, że metal jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła oraz elektryczności. Praktycznie w każdym domu znajdują się miedziane instalacje elektryczne, grzewcze i wodne.

Bez miedzi niemożliwa byłaby produkcja większości wyrobów elektronicznych oraz elektrotechnicznych. Miedz wykorzystuje przemysł samochodowy oraz maszynowy.

W wielu wyrobach stosuje się miedź w postaci czystej, stąd zużyte przedmioty stanowią cel poszukiwaczy złomu, którzy za sprzedaż miedzi w skupie uzyskują bardzo korzystne ceny.

Jak kształtuje się Cena miedzi w skupie?

Cena miedzi w skupie zależy od:

• Rodzaju złomu

Najkorzystniej sprzedaje się czystą miedź tzw. miedź Miborna. Najdroższe są przewody o średnicy 1,5 mm. Najczęściej miedź Milborna ma postać przewodów o średnicy 1 mm lub arkuszy o takiej grubości.Nieco mniej na skupie płaci się za miedź w kawałkach oraz za drut odzyskany poprzez wypalanie plastikowej lub tekstylnej otuliny przewodu. Jeszcze tańsza jest miedź pobielona, czyli pokryta innym metalem. Najniższe ceny na skupie płaci się za granulat lub wiórki miedziane.

• Ilości złomu

Ilości detaliczne nie dają możliwości negocjowania wysokich stawek. Przy ilościach idących w dziesiątki lub setki kilogramów sprzedający są w bardzo korzystnej sytuacji negocjacyjnej.

• Położenia geograficznego punktu skupu

Wysokie ceny miedzi na skupie można uzyskać w miejscach położonych w bliskości przemysłowych ośrodków, które są odbiorcami surowca. Korzystnie także sprzedaje się złom miedziany na północy kraju (bliskość portów), gdyż wielu odbiorców zagranicznych wykorzystuje do transportu statki morskie.

•Metoda płatności

Przy sprzedaży większej ilości złomu miedzianego warto także sprawdzić, czy przy płatności metodą przelewu na konto bankowe nie można uzyskać korzystniejszej ceny w porównaniu z płatnością gotówkową.

Coraz więcej podmiotów skupujących złom oferuje możliwość odbioru na miejscu u sprzedającego. Przy obecnych cenach paliwa na pewno warto rozważyć taką opcję.

Zobacz również

Wyposażenie wnętrza
Utrzymanie i konserwacja kutrów gastronomicznych: najlepsze praktyki Kuter gastronomiczny jest niezbędnym narzędziem w profesjonalnej kuchni, które wymaga regularnej konserwacji i odpowiedniego utrzymania, aby zapewnić...
Czytaj więcej
Kuchnia
Bemary: efektywność energetyczna i zrównoważone użytkowanie Czy zastanawiałeś się, jak efektywnie i ekologicznie korzystać z bemarów? Oto kluczowe wskazówki, które pomogą Ci w osiągnięciu...
Czytaj więcej